Co je asistovaná reprodukce a jak probíhá?

Co je asistovaná reprodukce a jak probíhá?

Co je asistovaná reprodukce a jak probíhá?

Problémy s početím jsou v dnešní době stále častější, a to u stále více párů. Je to samozřejmě dáno tím, že mnoho z nich vede velmi špatný život, který má následně na reprodukci vliv. Naštěstí moderní metody umožní takzvané umělé oplodnění. A díky neustálému vývoji lze říci, že se postupně zvyšuje pravděpodobnost této cesty, což je logicky pro mnoho párů i manželů velmi dobrá zpráva. Pojďme se podívat, jak vše funguje a probíhá.

Důležité jsou hormony a kvalita vajíček

Vše začíná tím, že žena musí absolvovat hned několik vyšetření, na základě kterých dojde k tomu, že je stanoven termín, kdy jí jsou odebrány vajíčka. Vše je často podpořeno i hormonální terapií, jelikož i to jasně přispívá k tomu, aby se výsledná asistovaná reprodukce skutečně bez jakýchkoliv problémů povedlo. Pokud vše na pravidelných kontrolách probíhá v pořádku, může po pár dnech i týdnech dojít k odebrání vajíček. Tento zákrok bývá vykonáván v celkové anestezii. Jakmile jsou vajíčka odebrána, jsou v laboratorních podmínkách připravena na oplodnění.

Aby k tomu samozřejmě mohlo dojít, je třeba také sperma. V tomto směru příliš nezáleží na tom, jakým způsobem se vezme. Pokud je muž plodný, je mu klasickým způsobem odebráno – tedy prostřednictvím masturbace. Stejně tak ale není problémem odebrat sperma zvolenému dárci, kterého si partneři vyberou. Poslední možností je klasická spermobanka. I ta je řešením pro léčbu případné neplodnosti a tak v ní mnohá párů nachází často jediné východisko.

Samotné oplodnění

Jakmile jsou spermie k dispozici, může dojít k samotnému oplodnění. Metod je několik, ale nejvyužívanější metodou je ta s označením ICSI. To znamená, že je vybrána ta nejkvalitnější spermie, která je vpravena do zralého vajíčka. Tento postup je volen proto, že přináší nejlepší výsledky. Využívat ale lze i několik jiných. V rámci nich tak lze oplodnit i několik vajíček, díky čemuž se následně vybere to nejkvalitnější embryo. Děje se tak stále ještě v laboratoři a až následně dojde k tomu, že je vpraveno do těla ženy. Samozřejmě zbývající embrya mohou být zlikvidována, stejně jako mohou být uložena i na později, pokud se první pokus nepovede.

Jakmile jsou embrya vpravena do těla ženy, je pozorováno, zda vše probíhá tak, jak má. Nutno říci, že tento zákrok je nebolestivý a jednoduchý, jelikož embryo se do těla matky vpraví přes děložní čípek. Následně se čeká zhruba 10 dní, a poté je možné vyzkoušet domácí těhotenský test, který by měl odhalit, zda se vše povedlo, nebo nikoliv. Pokud ano, dojde k ultrazvukovému vyšetření, které vše potvrdí.

Pokud ale asistovaná reprodukce nebyla na první pokus úspěšná, není třeba zoufat, jelikož pojišťovnou jsou hrazené ještě další dva pokusy, při kterých se navíc zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Možné je však i několik dalších pokusů přidat, ale zde je třeba podotknout, že ty už jsou hrazeny samotnou matkou.