Co patří mezi základní ukazatele postavení ve společnosti?

Co patří mezi základní ukazatele postavení ve společnosti?

Co patří mezi základní ukazatele postavení ve společnosti?

Takzvaný sociální status. To je termín, který souvisí se sociologií a samozřejmě s tím, jak na nás dnes pohlíží společnost. Je jasné, že s ohledem na náš věk, lokalitu kde žijeme, nebo další aspekty, se mohou jednotlivé pohledy lišit. Jelikož ale chci, aby byl můj magazín zaměřený hlavně na moderní lidi, chci jít touto cestou i nyní. Tedy ve chvíli, kdy se chci zaměřit na základní ukazatele postavení lidí ve společnosti. A jelikož sám bydlím v Teplicích, které jsou poměrně velké město, může být ideálním místem, v rámci kterého budu jednotlivé osoby porovnávat.

Status ve společnosti

Ten ovlivňuje hlavně to, čím vlastně jsme, a to například v rámci našeho zaměstnání. Je jasné, že lepší postavení ve společnosti bude mít špičkový lékař, obchodník, nebo majitel firmy. Naopak nekvalifikované profese moc velký status nezískají. Na druhou stranu ale musím říci, že tento aspekt se může postupem času měnit. Příkladem mohu být já samotný. Aktuálně studuji vysokou školu a tak oproti středoškolskému studiu můj společenský statut výrazně stoupl. A jelikož dnes není problémem ani celoživotní vzdělávání, může to tak být u každého. Souvisí to mimo jité také s takzvanou sociální mobilitou. To je právě ono povýšení, kdy jde vše směrem nahoru, nebo vyhazov, kdy jde dolů.

Byt a jeho vybavení

Dnes stále více lidí posuzuje lidi podle majetku. To hlavní, na co se hledí, je samozřejmě byt a jeho vybavení. Dnes je trendem využívat moderní developerské projekty s moderními prvky v podobě nábytku, ale i různých jiných součástí. S tím souvisí také elektronika, nábytek a vše, ostatní, co se v bytě nachází. Čím je to kvalitnější, více inovační a modernější, tím samozřejmě naše postavení může stoupat. Na druhou stranu musím dodat, že je to doprovázeno i negativními vlivy, jako je závist. Zatímco u někoho na žebříčku hodnot stoupáme, u ostatních klesáme.

S majetkem rozhodně souvisí třeba také náš automobil. I ten může být dokonalou ukázkou naší prestiže. Je jasné, že k ní se vážou i konkrétní značky, jako je třeba BMW, Audi, nebo Mecedes. Stejně tak to mohou být ale i značky poněkud unikátnější, jako třeba Bentley, Porsche, nebo elektromobily Tesla. I to na nás prozradí, jak si stojíme. A to i v případě, kdy je vůz koupen na leasing, jelikož splátky jenom málokdy klesají pod 10 000 měsíčně.

Naše chování

I to má vliv na to, jak nás společnost vnímá. Člověku nikdy nepřinesou úspěch jenom peníze, jelikož je třeba, aby se také uměl správně chovat. A to bohužel dnes moc lidí neumí. A tak i když mají dobrý byt, auto, majetek i oblečení, jejich postavení ve společnosti není nijak dobré. Často tak jsou místo moderního člověka pro své buranské a vesnické chování označováni jako lidé, kteří rozhodně nemají v moderním světě co dělat. A takových jsou na celém světě tisíce.