Může být finanční poradce v dnešní době dobrým pomocníkem?

Může být finanční poradce v dnešní době dobrým pomocníkem?

Může být finanční poradce v dnešní době dobrým pomocníkem?

Ne každý dokáže se svými financemi dobře a správně hospodařit. Pokud neumí, není to samozřejmě ostuda. Ostuda je nepřipustit si daný fakt a snažit se za všech okolností zvládnout všechno sám. Přitom existují možnosti toho, jak můžeme správu našich financí svěřit někomu kvalifikovanému. Mnoho lidí to tak dělá, jelikož to patří k současnému životnímu stylu. Danému finančnímu poradci totiž nastíníme naši finanční situaci a naše plány do budoucna a on by se měl postarat o to, aby vypracoval plán, se kterým to rozhodně půjde.

Ne každý finanční poradce je ten správný

Ačkoliv to zní velmi dobře a jednoduše, musíme jedním dechem dodat i to, že ne každý finanční poradce je dnes ten správný. Většina společností, které se zabývají tímto odvětvím, totiž pouze sbírá mladé lidi ze škol, ze kterých dělá poradce v rámci několika školení. Takový člověk rozhodně není kvalifikovaný a rozhodně bychom mu své finance neměli svěřovat. Tedy pokud nechceme být obětí toho, že budou špatně zhodnoceni, nebudeme je mít k dispozici, nebo našeho cíle jenom těžko dosáhneme. Většině těchto mladých a nezkušených poradců jde totiž pouze o jedno jediné, a to je jejich zisk. V tomto směru tak doporučují a uzavírají takové produkty a smlouvy, ze kterých mají logicky ty největší provize na trhu.

Naopak pokud se svěříme do rukou profesionála se zkušenostmi, můžeme z toho opravdu těžit. Důležité je, aby pracoval pro nás a naše blaho bylo jeho hlavní motivací. Jedině tak můžeme své finance efektivně spravovat, můžeme lépe spořit, stejně jako se třeba i lépe dostat z případných dluhů.

K čemu nám může být finanční poradce prospěšný?

Může nám poradit, jak správně investovat přebytečné peníze, stejně jako nám může vypracovat finanční plán spojený se splácením hypotéky, leasingu, koupí auta, nebo třeba spojený s dalšími výdaji. Může nám ale také poradit ve chvíli, kdy si chceme zřídit úvěrový nebo spořicí produkt a nevyznáme se v aktuální nabídce bank. Ideální samozřejmě je to, pokud pracuje nezávisle a tak může porovnávat produkty napříč finančním spektrem.

Dodat ale musím to, že takových poradců je dnes opravdu velmi málo. Důvodem jsou právě nováčci, kteří celou pověst tohoto trhu kazí. I já, stejně jako vy jistě máte proti této možnosti výhrady a tak si raději své finance spravujete sami. A není se čemu divit, jelikož mnohdy je lépe vydělat méně nebo investovat dle naší hlavy, než se neuváženě hrnout do něčeho, co nám ku prospěchu nebude vůbec, ba dokonce naopak. A tak se z finančního poradenství pomalu ale jistě stává obor, který původně měl sloužit lidem a byl skutečně postavený tak, aby se stal oblíbeným. Samotné firmy, jejich zaměstnanci a velká touha po zisku z něho však udělala obor, kde je velmi těžké natrefit na někoho spolehlivého. A tak pokud chce někdo se svými financemi opravdu pomoci, má to velmi těžké.