Nejčastější důvody finančních problémů

Nejčastější důvody finančních problémů

Nejčastější důvody finančních problémů

S moderním stylem života mohou souviset i četné problémy, a to hlavně v oblasti financí. Od pádu komunismu totiž musela řada lidí změnit způsob života a smýšlení a doslova se postavit na vlastní nohy. S tím ale souviselo i to, že ne každému se to mohlo povést. A právě vlivem nízké finanční gramotnosti má dnes mnoho lidí finanční problémy. Pojďme se podívat, s čím jsou spjaté ty nejznámější, které v tomto směru lidé najít.

Půjčky, úvěry, hypotéky a leasingy

To vše, ale i mnoho dalšího může být spojeno jak s bankovním, tak samozřejmě také nebankovním segmentem. Mnoho lidí totiž začalo toužit i po tom, na co nemají peníze a tak půjčka byla ideálním východiskem, jak je získat. Samozřejmě postupem času přicházely první problémy. Ty se týkaly nejenom toho, že půjčky byly nevýhodné, ale týkaly se také toho, že je lidé nezvládali, a dnes stále nezvládají splácet. To je způsobeno také tím, že mnohdy byla půjčka využita na naprosto zbytečné věci, jako nejnovější telefon, nejnovější elektronika, nebo třeba i dovolená. A tak je dnes mnoho lidí, kteří nejsou schopni své závazky splácet a kteří vyhlašují bankrot, nebo kterým exekutoři zabavují majetek.

Výdaje spojené s běžným životem

Jenom málokdo má dnes čas sednout si a spočítat si, za co všechno vlastně utrácí. Pokud začneme tím nejběžnějším, je to často alkohol a také cigarety. Zajímavé je poté to, že tyto problémy nejčastěji postihují hlavně nižší sociální skupiny. I ostatní ale mohou mít mnoho zbytečných výdajů, v rámci kterých zbytečně zatěžují svůj rodinný rozpočet. Příkladů bychom přitom našli několik desítek. Může to být nejdražší dodavatel elektřiny a plynu, předražená televize nebo internet, stejně jako to může být účet v bance s vysokými poplatky. Nehledě na vysoké ceny povinného ručení nebo dalších pojistek. V rámci toho všeho můžeme měsíčně zbytečně přeplácet i o několik set korun u každé věci. Pokud vše sečteme, vyhazujeme měsíčně peníze v řádech tisíců a tedy ročně v řádech desetitisíců.

Vysoké plýtvání potravinami a energiemi

Další m bodem, na který chci upozornit, je velký problém posledních let, kterým je skutečné plýtvání. Nejlépe je to vidět v oblasti potravin, jelikož v tomto směru každý z nás nechá zkazit i několik desítek kilogramů jídla. To stačí převést na peníze a rázem zjistíme, že vyhazujeme tisícikoruny ročně, ale někteří i měsíčně. Podobně je to i s energiemi. Stačí, abychom nezhasínali, plýtvaly vodou nebo plynem, či jinak spotřebovávali další nezbytné energie a tisícové částky jsou na světě. Je sice dobré, že chceme žít moderně a využívat všech možností, které nám současný svět nabídne, ale pravdou zůstává to, že většina lidí na to bohužel není připravena. Nebo lépe řešeno to neumí, jelikož zmíněné ukázky jsou ideálním příkladem toho, jak lidé své peníze vyhazují a mají finanční problémy, které by se dali řešit opravdu jednoduše. Málokdo nad tím ale přemýšlí.