Práce kdekoliv? To je symbol moderního světa

Práce kdekoliv? To je symbol moderního světa

Práce kdekoliv? To je symbol moderního světa

Díky rozvoji mnoha technologií, ale i díky rozvoji celé řady nových odvětví není problém v současné době pracovat téměř odkudkoliv na světě. S tím souvisí také pojem, který je dnes označován jako digitální nomádství. Tento styl života samozřejmě vzniknul v zahraničí, hlavně ve vyspělejších zemích, ale dnes ho aplikují v rámci svého života i mnozí lidé u nás. Pokud bychom si totiž tento pojem měli vysvětlit, potom souvisí s tím, že se snažíme skloubit práci a zábavu. A tou zábavou není nic jiného, než cestování. Jsou desítky profesí, od copywriterů, přes grafiky a programátory, až po různé správce obsahů nebo eshopů, kteří mohou pracovat odkudkoliv. Jediné, co k tomu vlastně potřebují, je počítač a připojení k internetu. A jelikož notebook lze mít stále při sobě a Wi-Fi připojení je dnes téměř všude, není problém se vydat kamkoliv do světa.

Jenom málokdy na jednom místě

Co je samozřejmě s daným životním stylem přímo spojeno, to je i to, že dnes málokdo z daných lidí setrvává na jednom místě. Často vyrážejí do konkrétní země nebo konkrétního města, a jakmile se jim omrzí, mohou cestovat dále. A to právě díky tomu, že jsou tito lidé na volné noze a tak si čas na práci mohou organizovat podle svého. A pokud už je nutné pracovat, není problém připojit se k internetu třeba v kavárně a danou práci udělat. A následně není problémem putovat opět dále, na další místa.

Samozřejmě nejvyhledávanějšími zeměmi jsou ty, které patří z hlediska životní úrovně mezi ty kvalitnější. Je to dáno třeba i tím, že mnoho digitálních nomádů dnes potřebuje právě zmíněné zázemí nejenom v podobě internetu, ale i elektřiny. Přesto se ale najdou i takoví lidé, kteří cestují do oblastí méně navštěvovaných. To je bráno jako určitý druh dobrodružství. Bohužel s tímto je však spojeno stále více předsudků, které pramení z toho, že se lid bojí, že nebudou na cestách dostatečně finančně zajištěni. To je ale mýtus, jelikož náklady na takový život mohou být podobné, jako když bydlíme ve vlastním bytě s hypotékou, nebo v nájmu.

Doslova za pár korun

S tím, že je dané chování současných mladých lidí tak oblíbené souvisí i to, že lze takto cestovat a zároveň pracovat doslova za pár korun. Ostatně nejlépe na tom jsou lidé ze zemí, kde mají jistotu nadstandardních příjmů, jelikož v ostatních zemích mohou utratit mnohem méně. Vliv na oblibu ale má třeba to, že aktuálně není problém s nízkonákladovými leteckými společnostmi cestovat třeba i za pár stovek korun. Stejně tak není problém ubytovávat se u různých lidí po celém světě taktéž téměř zdarma, nebo úplně zdarma. Právě s touto možností totiž přichází unikátní služba nazývaná jako couchsurfing, kde jednoduše přespíte u někoho na gauči, a to zcela zdarma – nebo třeba jenom za malou pozornost.