Jak je na tom Evropa z hlediska životní úrovně

Jak je na tom Evropa z hlediska životní úrovně

Každý z nás jistě chce, aby jeho životní úroveň byla skutečně co možná nejlepší. Samozřejmě vliv na to může mít mnoho faktorů. Některé můžeme ovlivnit, a to je třeba vzdělání a následné povolání, nebo i volba toho, v jaké zemi budeme pracovat. Jelikož v rámci Evropy dnes můžeme zavítat téměř do každé země, není problémem vydělávat skutečně nadprůměrné výdělky. A pokud vás zajímá, jak jsou na tom Evropské země z hlediska své životní úrovně, připravil jsem pro vás v tomto směru krátký přehled, který vám to pomůže osvětlit.

Zaleží na vývoji ekonomiky

Co je poměrně dobrým ukazatelem životní úrovně současných lidí, to je určitě ekonomika a tedy takzvaný hrubý domácí produkt, označovaný též jako HDP. Nejpřesnější je přepočítat danou částku na jednoho obyvatele. V daném směru tak dominují země, jako je Lucembursko, Dánsko, ale třeba i Švédsko, Finsko, nebo naši sousedé z Rakouska. Nutno říci, že špatně na tom v Evropě nejsme ani mi, jelikož v daném směru jsme na desátém místě. Na druhou stranu na země v TOP 3 rozhodně nestačíme a stačit jenom těžko budeme. Lidé v nich žijících zkrátka mají zcela jinou úroveň života, zcela jiné zvyky a jejich směr je čistě moderní, pokrokový a pro některé z nás i záviděníhodní.

Evropu trápí také chudoba

Nejsou to ale jenom dokonalé země, jelikož Evropa se potýká také s chudobou. V tomto směru je třeba říci, že v takových zemích je dosažení určité kvalitní životní úrovně poměrně problémem, jelikož ne vždy se to může podařit. Daná chudoba se nejlépe pozná také na propracovanosti sociálního systému, který státům pomáhá. A tak lze říci, že poměrně dobře na tom jsou nejenom v Lucembursku či Rakousku, ale třeba i u nás, nebo v Dánsku. Naopak tam, kde je aktuálně chudoba problémem, to jsou země na východě, jako třeba Bulharsko, nebo také Rumusnko. Postihla však i jih Evropy, konkrétně potom Španělsko a Řecko. V těchto státech to ale mají na svědomí ekonomické události ap problémy s ekonomikou jako takovou.

Kde vyděláte nejvíce?

S moderním světem a moderním životem jistě souvisí i peníze. A to takové, které měsíčně dostaneme v rámci naší zaměstnanecké činnosti, tedy práce. Pokud právě peníze jsou pro vás ukazatelem správného životního stylu, potom tu nejvyšší hrubou průměrnou mzdu najdete v Dánsku, Lucembursku a také Irsku. Jsou ale i další země, kde si místní obyvatelé nemusejí zoufat. Jsou to státy jako Finsko, Belgie nebo Nizozemsko a Německo. Jedním dechem ale dodávám, že kromě mzdy je třeba zohledňovat i daňovou zátěž a také životní náklady. Je tedy mnohem lepší počítat s tím, co ze standardní mzdy po nezbytných nákladech zbude a kolik si za ni můžete koupit. A teprve poté lze objektivně říci, jak si na tom z hlediska životní úrovně můžete stát a jak moderním člověkem vlastně můžete konkrétně být.

Práce kdekoliv? To je symbol moderního světa

Práce kdekoliv? To je symbol moderního světa

Díky rozvoji mnoha technologií, ale i díky rozvoji celé řady nových odvětví není problém v současné době pracovat téměř odkudkoliv na světě. S tím souvisí také pojem, který je dnes označován jako digitální nomádství. Tento styl života samozřejmě vzniknul v zahraničí, hlavně ve vyspělejších zemích, ale dnes ho aplikují v rámci svého života i mnozí lidé u nás. Pokud bychom si totiž tento pojem měli vysvětlit, potom souvisí s tím, že se snažíme skloubit práci a zábavu. A tou zábavou není nic jiného, než cestování. Jsou desítky profesí, od copywriterů, přes grafiky a programátory, až po různé správce obsahů nebo eshopů, kteří mohou pracovat odkudkoliv. Jediné, co k tomu vlastně potřebují, je počítač a připojení k internetu. A jelikož notebook lze mít stále při sobě a Wi-Fi připojení je dnes téměř všude, není problém se vydat kamkoliv do světa.

Jenom málokdy na jednom místě

Co je samozřejmě s daným životním stylem přímo spojeno, to je i to, že dnes málokdo z daných lidí setrvává na jednom místě. Často vyrážejí do konkrétní země nebo konkrétního města, a jakmile se jim omrzí, mohou cestovat dále. A to právě díky tomu, že jsou tito lidé na volné noze a tak si čas na práci mohou organizovat podle svého. A pokud už je nutné pracovat, není problém připojit se k internetu třeba v kavárně a danou práci udělat. A následně není problémem putovat opět dále, na další místa.

Samozřejmě nejvyhledávanějšími zeměmi jsou ty, které patří z hlediska životní úrovně mezi ty kvalitnější. Je to dáno třeba i tím, že mnoho digitálních nomádů dnes potřebuje právě zmíněné zázemí nejenom v podobě internetu, ale i elektřiny. Přesto se ale najdou i takoví lidé, kteří cestují do oblastí méně navštěvovaných. To je bráno jako určitý druh dobrodružství. Bohužel s tímto je však spojeno stále více předsudků, které pramení z toho, že se lid bojí, že nebudou na cestách dostatečně finančně zajištěni. To je ale mýtus, jelikož náklady na takový život mohou být podobné, jako když bydlíme ve vlastním bytě s hypotékou, nebo v nájmu.

Doslova za pár korun

S tím, že je dané chování současných mladých lidí tak oblíbené souvisí i to, že lze takto cestovat a zároveň pracovat doslova za pár korun. Ostatně nejlépe na tom jsou lidé ze zemí, kde mají jistotu nadstandardních příjmů, jelikož v ostatních zemích mohou utratit mnohem méně. Vliv na oblibu ale má třeba to, že aktuálně není problém s nízkonákladovými leteckými společnostmi cestovat třeba i za pár stovek korun. Stejně tak není problém ubytovávat se u různých lidí po celém světě taktéž téměř zdarma, nebo úplně zdarma. Právě s touto možností totiž přichází unikátní služba nazývaná jako couchsurfing, kde jednoduše přespíte u někoho na gauči, a to zcela zdarma – nebo třeba jenom za malou pozornost.